Майчинство

Грижи за първите зъби

19.05.2006г. / 22 37ч.
Аз жената
Грижи за първите зъби

Радост за очите са новопоявилите се зъбки в устата на малкото детенце. Нормално е с тяхната поява родителите да си задават въпросите: как и кога се почистват бебешките зъби? Кога се прави първия стоматологичен преглед?

Според педиатрите почистването на зъбите на бебето е хубаво да се прави след всяко хранене и задължително преди сън. Разбира се, това не винаги е по силите на майката, каквито и грижи да полага за хигиената на своя наследник. Здравите млечни зъби са важни за развитието на нормалния говор и добрия външен вид, както и за предотвратяване на по-нататъшни деформации при никненето на постоянните зъби.

Какво трябва да направите?
Първо попитайте педиатъра или аптекаря каква четка за зъби да вземете. Тя трябва да е малка и с меки власинки. Ако имате желание може да вземете и паста за зъби, която през първите няколко месеца не е необходима, но по този начин по-бързо може да свикнете детето да се грижи за зъбите си.

В началото, когато пробиват зъбчетата, повечето майки разтриват подутите и болезнени венци с влажна марля или гумен напръстник, като по този начин ги почистват. След като израснат първите зъби, трябва да запознаете малкото човече с четката и как да си служи с нея. Може би сте се убедили, че децата се забавляват, подражавайки на възрастните. Най-лесно е да сложите четката за зъби при вашите в чашката над мивката. Заведете го няколко пъти в банята и му покажете как си миете зъбите. Не го насилвайте, рано или късно то само ще прояви желание да ви имитира. Добивайки сръчност след няколко месеца може спокойно да позволите на бебето само да почиства зъбите си след всяко хранене. Необходимо е само да намокрите четката и да му я дадете. Първоначално детето ще си играе с нея, като по този начин я опознае и много по-късно ще започне да я използва по предназначение. Деца над 3-4 години също не могат да се похвалят с ловки движения, но се въоръжете с търпение и не след дълго ще постигнете добри резултати. Ако използвате паста е необходимо тя да е в малки дози, тъй като има опасност от поглъщането на прекомерно количество флуориди. Започне ли редовно да си мие зъбите, подменяйте четката на всеки 3 месеца или в случай, че е загубила формата си, власинките й се протрият или е оредяла.

Ако направите компромис с миенето през деня, задължително е преди лягане да почистите зъбите. Имайте предвид, че по време на сън слюнкоотделянето намалява, което през деня е засилено и възпрепятства образуването на бактерии и зъбна плака. Давайки му в леглото шише с мляко или подсладен сок, засилвате риска от разрушаване на зъбния емайл. Соковете съдържат захар, а млякото лактоза. Наслагвайки се в устата захарта и бактериите образуват киселина, разрушаваща зъбите. Ако все пак детето е свикнало да заспива с вечерното мляко, накрая му давайте малко вода.

Хубаво е да заведете мъничето на преглед при специалист между 18-24 месец. Отидете при стоматолог, за когото знаете, че има опит с малки деца. Той ще направи преглед, като провери състоянието на венците и зъбите. Също така ще обясни на детето, как да се грижи за тях.

Никне ни първото зъбче

Зъбчетата на малкото дете

Коментирай